Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově

Kalendář akcí

06 února 2025 Čtvrtek
  • František Šebek: PŘÍBĚH BENEDIKTINSKÉHO KLÁŠTERA V OPATOVICÍCH N. LABEM

    06 února 2025 Čtvrtek   17:30 - 19:00, Refektář, Klášter Police nad Metují

    Opatovický benediktinský klášter patřil k nejstarším v Čechách a v době svého rozkvětu ve 14. stol. i k velmi bohatým.
    Kolem jeho založení je řada otazníků. Dochovaná zakládací listina se hlásí k roku 1073, ale je to falzum z poloviny 12. stol. V klášteře vzniklo několik kronikářských (resp. letopiseckých) děl. Byla zde významná knihovna i škola. Opat Neplach příležitostně působil v diplomatických službách Karla IV. Situace se začala měnit k horšímu od začátku 15. stol. V roce 1415 klášter přepadlo a vyplenilo několik šlechticů. To dalo vzniknout pověsti o klášterním pokladu, který údajně čeká na svého objevitele. Konec kláštera přišel za velkého tažení husitských vojsk do východních Čech v dubnu roku 1421.
    Dnes už jenom tušíme, kde se v Opatovicích nad Labem rozkládal.

    PhDr. František Šebek
    se specializuje na české dějiny středověku a raného novověku se zaměřením na východní Čechy, muzeologii, okrajově numismatiku a heraldiku. Působí na Filozofické Fakultě Univerzity Pardubice.

    Vstupné: 100 Kč
    Prodej vstupenek na www.smsticket.cz nebo na místě 30 min před začátkem akce.

20 února 2025 Čtvrtek
  • Vlastimil Osoba: KOLIBŘÍCI – Z DENÍKU NA CESTÁCH PO SEVERNÍ A JIŽNÍ AMERICE

    20 února 2025 Čtvrtek   17:30 - 19:00, Refektář, Klášter Police nad Metují

    „Na každou cestu se vydáváme hned třikrát:
    Poprvé, když ji plánuje a v duchu si představujeme, co máme před sebou a těšíme se na zážitky a dobrodružství, které nás čekají.
    Napodruhé, při vlastním cestování, kdy ve skutečnosti prožíváme své sny a plány, kterými jsme v uplynulých dnech či letech žili.
    Potřetí se na cestu vracíme po našem návratu, při každé vzpomínce nebo příběhu, který nám přijde na mysl při různých podnětech všedního dne nebo impulsu, který vrací naše neuronové spoje zpět do historie. Pokud si na cestách píšeme deník, můžeme tyto vzpomínky korigovat nebo vyvolat i dávno zapomenuté příběhy zapadlé v prachu cest. Ožívají barvy, vůně i atmosféra, která dodá obrázkům onen čtvrtý rozměr“.

    Vydejme se na cesty v době, kdy ještě dominovala analogová technika a ta digitální se teprve začínala rozvíjet. Díky poznámkám v deníku a internetovým zdrojům, autor determinoval na třicet druhů kolibříků, se kterými se setkal na cestách po Severní a Jižní Americe počátkem tohoto tisíciletí a připravil výběr toho nejzajímavějšího z této neobyčejné skupiny ptactva.

    Vlastimil Osoba
    – polický rodák, podnikající cesty za přírodními krásami převážně v analogové éře koncem druhého tisíciletí. S příchodem digitálního věku pozornost soustředí na prohlubování znalostí ornitologie, zejména místních druhů se zřetelem na jejich rozšíření v historii.  V současnosti se věnuje monitoringu a kroužkování ptáků pro Národní muzeum; je členem pracovní skupiny Centra pro půdu, vodu a krajinu při České zemědělské univerzitě v Praze, kde pracuje jako technická podpora projektu Chytrá krajina 2030+ v Lánech u Rakovníka.

    Vstupné: dobrovolné

20 března 2025 Čtvrtek
  • Jitka Křečková: ARCHIV BŘEVNOVSKÉHO KLÁŠTERA - VÝZNAMNÝ PRAMEN PRO POZNÁNÍ DĚJIN ČESKÉHO STÁTU

    20 března 2025 Čtvrtek   17:30 - 19:30, Refektář, Klášter Police nad Metují

    Řád benediktinů má v českých dějinách výjimečné postavení, je přímo spojen s christianizací českých zemí a s formováním českého státu. Úplně prvním řeholním domem v Čechách se roku 976 stal klášter benediktinek sv. Jiří na Pražském hradě, teprve po něm bylo roku 993 založeno i první mužské řeholní společenství, klášter benediktinů v Břevnově.
    Dochovaný břevnovský archiv, dnes uložený v Národním archivu na základě smlouvy o úschově s Benediktinským arciopatstvím sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze – Břevnově, patří k našim předním archivním fondům; především rozsáhlý listinný soubor je považován za jeden z nejcennějších v Čechách. Nezastupitelnou roli má nejen jako doklad právního postavení kláštera a jeho statků, ale je bohatým zdrojem informací pro studium dějin politických, regionálních a hospodářských, čerpat z něj mohou i badatelé věnující se záležitostem duchovním, kulturním nebo dějin umění.

    Mgr. Jitka Křečková: vedoucí Oddělení archivních fondů do roku 1918 Národního archivu, správkyně archivního fondu Benediktini – klášter Břevnov.

    Vstupné: 100 Kč
    Prodej vstupenek: od února v Informačním centru Police nad Metují, na www.smsticket.cz nebo na místě 30 minut před začátkem akce.

08 dubna 2025 Úterý
  • Arnošt Vašíček: LOVEC ZÁHAD

    08 dubna 2025 Úterý   17:00 - 19:00, Refektář, Klášter Police nad Metují

    Přednáška, beseda, autogramiáda aprodej knih známého záhadologa, spisovatele a scénáristy. Přední český záhadolog Arnošt Vašíček představuje vzpomínkovou knížku Lovec záhad se spoustou tajemna, ale také nejrůznějších vtipných i dramatických historek, které se při honbě za záhadami udály, ale do faktografických knížek se nedostaly. Co vás čeká? Mimozemšťan, kam se podíváš – Utajený hrob královny ze Sáby - Postopách obrů - Největší tajemství Egypta - Návštěvníci z temnot - Ostrov čarodějů …..

    Pořádá Knihovna města Police nadMetují ve spolupráci s Benediktinským opatstvím sv. Václavav Broumově.

    Vstupné: 100 Kč
    Prodej vstupenek: od února v Knihovně Policenad Metují, na www.smsticket.cz nebo na místě 30 min před akcí.

17 května 2025 Sobota
  • DEN LESA

    17 května 2025 Sobota   9:00 - 12:00, areál kláštera, Police nad Metují

    Připravujeme, v rámci celostátní akce Den otevřených lesů. Informace budou průběžně doplňovány.