Objekty ve správě opatství
Klášter Broumov
Národní kulturní památka (rejst. č. ÚSKP 210), kulturní památka (rejst. č. ÚSKP 31494/6-1533)
Broumovský klášter je impozantním barokním komplexem s celoročními prohlídkovými okruhy a bohatým kulturním, vzdělávacím i společenským programem. Hosté se mohou ubytovat v renovovaných mnišských celách Domu hostů, projít se ve volně přístupné klášterní zahradě, zajít na výbornou kávu do Café Dientzenhofer nebo si pochutnat na moderní gastronomii v klášterní restauraci U Tří růží. Návštěva kláštera je skvělou příležitostí, jak poznat kouzelný broumovský region – kraj divokých pískovcových skal a unikátních barokních památek.
Kostel sv. Vojtěcha. První zmínka o kostele je z roku 1357, kdy pravděpodobně byla dokončena stavba gotického dvoulodí
s polygonálním závěrem kněžiště, velkou hodinovou věží a menší zvonicí při severní straně kněžiště. Za opata Tomáše Sartoria byla zahájena přestavba kostela do barokní podoby podle projektu Martina Allia z Löwenthalu. Přestavba byla provedena Kryštofem a Kiliánem Ignácem Dientzenhoferovými, kteří také přestavěli další části kláštera. Fresky na stropě zachycující život svatého Vojtěcha jsou dílem Jana Jakuba Stevense ze Steinfelsu, štukatérská výzdoba pochází od bratrů Tomase a Antonia Soldatiových, oltářní obrazy ve 12 bočních kaplích jsou od Václava Vavřinec Reinera. Strop sakristie zdobí freska od Antona Felixe Schefflera. Hlavní oltář se sochami sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého a s obrazem sv. Vojtěcha je dílem sochaře J. Brokoffa a M. V. Jäckela. Hodnotná je také kazatelna z let 1671–1672, společné dílo řezbáře Jeronýma Kohla, truhláře Matěje Vockingera a malíře Jana Bedřicha Hesse.
Opatská knihovna patří mezi vzácně dochované klášterní knihovny v České republice. Obsahuje přibližně 17 000 svazků. Tisíce knih, především z knihovny gymnázia, byly zničeny za komunistického režimu. Strop knihovny zdobí fresky od Jana Karla Kováře.
Kopie Turínského plátna z roku 1651 byla nalezena v klášterním kostele nad kaplí sv. Kříže v dřevěné schránce za zlaceným štukovým věncem s nápisem Sancta Sindon v roce 1999. Plátno daroval turínský arcibiskup Julius Caesar Barbera pozdějšímu pražskému arcibiskupovi Matouši Ferdinandu Sobkovi z Bílenberka, který je pak daroval broumovskému klášteru. Na světě se nachází kolem 40 podobných kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě. V refektáři jsou fresky od Jana Karla Kováře, štukatérská výzdoba od Spinettiho a obrazy od Schefflera.
Klášterní gymnázium. Benediktinská klášterní škola byla velmi slavná již před husitskými válkami. Mezi její významné absolventy patřil první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Roku 1624 byla reformována na gymnázium, k jeho prvním absolventům patřil pozdější pražský arcibiskup Matouš Ferdinand Sobek z Bílenberka, dále dějepisec Bohuslav Balbín, spisovatel Alois Jirásek a ministr financí 1. československé vlády Alois Rašín. Klášterní gymnázium bylo uzavřeno nacisty v roce 1939.
Klášterní zahrada byla založena kolem r. 1667 za opata Sartoria. Od roku 2006 je přístupná veřejnosti.
Dřevěný kostel sv. Panny Marie, Broumov
Národní kulturní památka (rejst. č. ÚSKP 321), kulturní památka (rejst. č. ÚSKP 46944/6-1540)
Hřbitovní kostel je nejstarší celodřevěnou sakrální stavbou ve střední Evropě a je pozoruhodný svou architekturou, výmalbou interiéru i technikou stavby, při níž nebyl použit jediný jediný hřebík – jde o přesnou konstrukci z mohutných dubových trámů.
Ve své původní podobě byl postaven r. 1177, kdy stál uprostřed původní české osady již v období před kolonizací Broumovska. R. 1421 byl Broumov obléhán husity, kteří plenili město. Také kostel zasáhl požár, ale stavba nebyla zničena úplně – v interiéru je zachován z velké části strop z předhusitské doby. Dnesní podobu získal kostelík po přestavbě po požáru r. 1450. Pouze krov a věžička byly upraveny později – její současná podoba věže se datuje do r. 1811.
Loď kostela je po celém obvodu obklopena krytým ochozem s devíti 9 dřevěnými deskami, které působí jako kronika města. Dá se z nich vyčíst, že např. v roce 1542 trápily místní obyvatele velké nálety kobylek či klanění se císaři Josefu II. v roce 1766. Do ochozu kostela byla přemístěna celá řada renesančních a empírových náhrobních kamenů ze zrušených hrobů.
Výmalbu kostela tvoří vedle ornamentů s prvky rostlin a stylizovanými postavami zvířat také pozdně gotické písmo, vytvářející tajemné nadpisy, které ale jako celek nic neznamenají. Vzácnou vnitřní výmalbu krášlí cenný olejový obraz z počátku 17. století. Je na něm patronka a čeští zemští světci s Broumovem v pozadí.
Kaple Panny Marie Sněžné, Hvězda, Broumovské stěny
Národní kulturní památka (rejst. č. ÚSKP 479) a kulturní památka (rejst. č. ÚSKP 24307/6-1637).
Kaple na hřebeni Broumovských stěn byla postavena v letech 1732–33 podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Jedná se o vrcholně barokní stavbu na půdorysu pěticípé hvězdy, uvnitř je kruhová s půlkruhovými výklenky v jednotlivých cípech. Vnitřek kaple je zaklenut kupolí s lucernou. Kaple je přístupná po kamenném klenutém mostu a svojí polohou dominuje širokému okolí. Přiléhá k ní kamenný ochoz, ze kterého je výhled na velkou část Broumovska.
Na místě dnešní kaple nechal už v roce 1670 opat Tomáš Sartorius vztyčit dřevěný kříž s pozlacenou plechovou hvězdou, která byla původně umístěna na broumovské klášterní věži, zničené při požáru roku 1664.
V roce 1786 byla kaple z nařízení císaře Josefa II. zrušena, prodána a určena ke zboření. Nový majitel strh střechu, odvezl oltář a a lavice a zbytek stavby chátral až do poloviny 19. stolení, kdy stavbu koupil opat Jan Nepomuk Rotter. Opat ji nechal obnovit a v roce 1855 byla kaple Panny Marie znovu slavnostně vysvěcena. Každoročně se zde na svátek Panny Marie Sněžné (5. srpna) koná tradiční pouť.
Klášter Police nad Metují
Kulturní památka (rejst. č. ÚSKP 37069/6-1843)
Klášter byl založen ve 13. století břevnovskými benediktiny. Původně raně gotické budovy byly barokně upraveny v 17. a 18. století (na úpravách se údajně podílel Kilián Ignác Dientzenhofer) a následně pseudogoticky na konci 19. století. Jednopatrová barokní budova kláštera se rozkládá kolem dvou nádvoří. V prvním patře kláštera je umístěno Muzeum města Police nad Metují. Během prohlídky návštěvníci navštíví prostory bývalého opatova bytu a dvě moderní audiovizuální expozice „Benediktinské Policko – příběh z dob středověké kolonizace“ a „Lidová zbožnost – kraj poutních míst, zázračných studánek a pověstí“. Obě expozice návštěvníky provedou historií Policka a seznámí je s důležitými historickými milníky. Expozice muzea je otevřena sezónně, v bývalém refektáři se příležitostně konají kulturní a společenské akce a kulturní akce.
Další objekty
Chata Hvězda, Broumovské stěny – kulturní památka
Dřevěná chata ve švýcarském stylu stojí na hřebeni Broumovských stěn a vznikala souběžně s obnovou nedaleké kaple. Objekt byl vystavěn v letech 1853–55 klášterním velkostatkem, z rozhodnutí opata Jana Nepomuka Rottera, a sloužil jako sídlo polesného i hostinec s pokoji pro hosty. Jedním z úkolů nájemce chaty byla také péče o kapli a její zbožné návštěvníky. Dřevěná stavba na kamenné podezdívce byla kdysi pokryta břidlicí, uvnitř byl působivý, zejména dřevem obložený prostor velkého sálu. Především interiér chaty byl poškozen účelovými úpravami ve druhé polovině 20. století.
Kaple sv. Anny, Martínkovice
Kaple sv. Anny stojí na úpatí Broumovských stěn, na horním konci obce Martínkovice. Datuje se do roku 1798. Její vznik je spojen s legendou o slepém mládenci Johanu Filipovi Herdenovi. Ten jednou v noci dostal vnuknutí, aby právě na tomto místě nechal postavit kapli. Byl však z velmi chudé rodiny, tak mu nezbývalo, než vzít žebráckou hůl a začít chodit po vesnici po okolí a střádat peníze získané jako almužnu. Jeho úsilí nakonec slavilo úspěch a roku 1796 byl slavnostně položen základní kámen. Poté se přidali další dárci a po dvou letech stála celá kaplička. Interiér zdobí nástropní malba Korunování Panny Marie a rokokový oltářík Čtrnácti svatých pomocníků. V blízkosti kaple se nachází dochovaná křížová cesta.
Kaple Bolestné Panny Marie, Olivětín – kulturní památka
Kaple stojí cca 2 km severovýchodně od centra Broumova, v místní části Olivětín. Kaplička zde stávala již od dob 30leté války a původně byla dřevěná. V roce 1701 dal opat Otmar Zinke vystavět kapli zděnou, která byla následně r. 1753 přestavěna a zasvěcena Bolestné Matce Boží. Roku 1791 sem byl umístěn krucifix ze zrušeného broumovského kostela sv. Kříže. Nástropní malba v interiéru představuje Nanebevstoupení Krista.